Stavebnictví nedrží krok s ekonomikou. Brzdí ho i legislativa

Stavebnictví nedrží krok s ekonomikou. Brzdí ho i legislativa

České stavebnictví klesá kvůli nepřipraveným projektům v dopravní infrastruktuře, brzdí ho také legislativní překážky pro soukromé investory. Dalšími důvody jsou podle odborníků vysoká srovnávací základna z loňského roku a nutnost nových posudků vlivu na životní prostředí u některých velkých dopravních staveb.

České stavebnictví klesá kvůli nepřipraveným projektům v dopravní infrastruktuře, brzdí ho také legislativní překážky pro soukromé investory. Dalšími důvody jsou podle odborníků vysoká srovnávací základna z loňského roku a nutnost nových posudků vlivu na životní prostředí (EIA) u některých velkých dopravních staveb. V červnu stavebnictví podle údajů Českého statistického úřadu meziročně kleslo o 12,7 procenta, za první pololetí zhruba o desetinu.

"Ačkoliv ekonomika pokračuje v růstu, ve stavebnictví je to přesně obráceně. Chybějí zakázky, a to jak od privátního, tak veřejného sektoru. Růst, který stavebnictví zažívalo díky dočerpávání peněz z fondů EU, neměl dlouhého trvání," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Odvětví podle něj narazilo na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším vzestupu.

Produkce v pozemním stavitelství v červnu meziročně klesla o 9,6 procenta, v inženýrském propadla o 18,3 procenta. "To je nejhlubší propad od dubna 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí," doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni v červnu vzrostlo inženýrské stavebnictví téměř o třetinu, srovnávací základna je tak velmi vysoká.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je hlavním důvodem poklesu "nepřátelská legislativa". "Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. U velkých liniových staveb, jako jsou například dálnice nebo železnice, trvá příprava ještě mnohem déle," upozornil.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal i na výrazný propad veřejných zakázek. "Do konce července klesly ve stavebnictví o 39 procent. Podílí se na tom jak vládní, tak komunální sektor. Není divu, že pokračuje pokles stavu pracovníků, což je v plné sezoně nebývalé a nevěstí to nic dobrého pro zimní období," uvedl Matyáš.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO bude pokles z prvního pololetí obtížné kompenzovat. "S největší pravděpodobností tak stavebnictví letos skončí v červených číslech," dodal.

 

Autor: ČTK

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/stavebnictvi-nedrzi-krok-s-ekonomikou-brzdi-ho-i-legislativa_393484.html

 

 

Nadpis

Stavebnictví nedrží krok s ekonomikou. Brzdí ho i legislativa

Zdroj tyden.cz
Datum a číslo vydání 8.8.2016

 

Článek vyšel také v níže uvedených médiích:

8.8.2016  lidovky.cz

8.8.2016  denik.cz

8.8.2016  finance.cz 

Více na: http://www.euro.cz/byznys/cez-spadl-pololetni-zisk-o-desetinu-na-13-8-miliardy-1300333#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

Více na: http://www.euro.cz/byznys/cez-spadl-pololetni-zisk-o-desetinu-na-13-8-miliardy-1300333#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

8.8.2016